Co to jest serwer?

Bez kategorii

Serwery

Dzięki pracy wydajnych, stabilnych serwerów praca z programami i urządzeniami sieciowymi może być łatwiejsza niż kiedykolwiek! Już nie trzeba się martwić oto, gdzie są dane, nad którymi pracowało kilka osób. Wszystko znajduje się pod ręką. I to szybciej niż myślisz. I tylko dla osób do tego powołanych.
W naszej ofercie znajdują się (w zależności od potrzeb) serwery oparte na uznanych na całym świecie dystrybucjach Linux oraz systemach firm Novell (NetWare) i Microsoft (Windows).

 

Co to jest serwer?

Serwery to komputery ze specjalnym oprogramowaniem, które dzielą się swoimi dyskami i podłączonymi do nich urządzeniami peryferyjnymi (drukarki, skanery, nagrywarki itp.) z komputerami połączonymi w sieć.
Komputer użytkownika, który chce np. dostać się do określonego pliku, wysyła zapotrzebowanie na usługę do serwera. Serwer sprawdza, czy dany użytkownik posiada właściwe uprawnienia, czyli jest upoważniony do dostępu do danych zapisanych na serwerze, oraz czy nie występują konflikty pomiędzy poszczególnymi zapytaniami wysyłanymi przez innych użytkowników w tym samym czasie. Po takim sprawdzeniu, serwer udostępnia żądaną usługę. Taki proces jest niezbędny, aby skutecznie chronić dane zgromadzone na dyskach serwera przed nieuprawnionymi osobami.

 

Jak działa serwer ?

Na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć, dlatego zacznijmy od początku…


Obecnie coraz więcej firm posiada komputery. W wielu sytuacjach stały się one nieodzowne. Z komputerów korzystają użytkownicy, którzy tworzą dokumenty lub analizują dane przedsiębiorstw. Od czasu do czasu zachodzi potrzeba przekazania tych danych do innych użytkowników. Do tej pory robiło się to przy wykorzystaniu dyskietek. Dokumenty znajdujące się na jednym komputerze były zapisywane na dyskietce, a potem taka dyskietka odczytywana była na innym. Oczywiście niosło to za sobą mnóstwo utrudnień. Dyskietki można było na przykład zgubić. Stąd wymyślono sieć komputerową, która łączy komputery. Dzięki sieci komputery połączone są cały czas, a użytkownicy bez problemów mogą wymieniać między sobą dane.

 

Czy mój komputer jest podłączony teraz do sieci ?

Tak. A to dlatego, że korzystając z Internetu, także łączysz się z innymi komputerami w sieć. I niezależnie, czy jest to sieć w małej firmie, czy też globalna sieć, jaką jest Internet, to zasady jej działania są podobne.
Sieci służą do tego, aby umożliwić dzielenie się informacjami i zasobami. Zamieszczenie informacji na stronach www, przesyłanie poczty elektronicznej wraz z załącznikami w postaci obrazów lub dźwięków czy też dokonywanie operacji bankowych to formy komunikacji za pomocą sieci komputerowych. Przesyłanie informacji jest procesem skomplikowanym, dlatego w sieci szybko zapanowałby zamęt i niemożliwe stałoby się dotarcie do potrzebnych zasobów gdyby nie… serwery. To komputery ze specjalnym oprogramowaniem, które tym różnią się od innych, że może z nich korzystać wielu użytkowników z różnych zakątków świata w tej samej chwili. To właśnie serwery stoją na straży porządku w sieci. Ich zadaniem jest udzielanie informacji zapisanych na ich dyskach uprawnionym użytkownikom. Dlatego zanim dopuszczą kogoś do swoich zasobów, sprawdzają właściwe uprawnienia, aby nikt niepożądany nie miał do nich dostępu.

 

Serwer dla każdego?

Serwer jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla małych firm i organizacji, jak i dla potężnych korporacji. Z serwerów korzystają Ci, którzy chcą jak najlepiej inwestować swoje pieniądze. Serwer to inwestycja, która w bardzo krótkim czasie procentuje zwiększeniem efektywności pracowników, oszczędnościami związanymi z kosztami informatycznymi czy też usprawnieniem kontaktów z klientami i partnerami biznesowymi. To narzędzie, bez którego już dziś niemożliwy jest dynamiczny rozwój wielu firm. Dziś serwery, tak jak jakiś czas temu komputery, stają się nieodzownym narzędziem dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Ewolucji nie da się zatrzymać?

 

Nie ma to jak serwer… 

Serwer upraszcza pracę z komputerami i pozwala na szybszą wymianę danych. To dzięki serwerowi możliwe jest zintegrowanie działań poszczególnych osób. Znikają problemy związane z komunikacją, gdyż dzięki serwerowi można łatwo planować spotkania i mieć wgląd w kalendarze i listy zadań pracowników.  Można również wysyłać wiadomości bezpośrednio na pulpit adresata, który otrzymuje informację w tej samej chwili, gdy zostanie ona wysłana. Nie trzeba także martwić się o przenoszenie plików z komputera na komputer, gdyż wszystkie dokumenty zapisywane są na serwerze, a dostęp do nich jest możliwy z każdego miejsca i o każdej porze. To rozwiązanie daje pewność, że dane nie zostaną przypadkowo usunięte albo zgubione. Zapomnij więc o bałaganie w dokumentach i wielu kopiach zapisanych w różnych miejscach. Serwer umożliwia utrzymanie porządku w plikach i dzielenie się dokumentami, co ułatwia pracę i pozwala efektywniej wykorzystać czas. Serwer pozwala też na pełne wykorzystanie możliwości, jakie oferuje Internet.  Można nie tylko przeglądać zasoby stron www zdobywając informacje tuż po ich publikacji, ale również łatwo tworzyć i zamieszczać swoje witryny internetowe, które są doskonałym narzędziem promocji i komunikacji z klientami i partnerami. A jeśli już mowa o komunikacji, to nie można zapominać o poczcie elektronicznej, której zalety trudno jest przecenić. Pozwala ona bowiem na przesyłanie informacji do najbardziej odległych zakątków świata w zaledwie kilka minut. Praktycznie nie istnieją również ograniczenia dotyczące wielkości wysyłanych dokumentów. Zamiast tracić czas na telefonowanie czy wysyłanie faxów, można wysłać e-mail i jednej chwili przekazać informację setkom osób. W firmie, która posiada serwer, nie istnieje też problem utraty kontaktu z firmą nawet podczas dalekich podróży służbowych. Dzięki usłudze zdalnego dostępu do serwera możesz cały czas trzymać rękę na pulsie nadzorując pracę w firmie niezależnie od tego, w której strefie czasowej akurat przebywasz. Serwer, to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca. Nie trzeba już kupować drukarek czy innych urządzeń peryferyjnych, by w pełni wyposażyć każde stanowisko komputerowe. Wystarczy zakupić jedną, podłączyć ją do serwera i udostępnić wszystkim użytkownikom. A to tylko jeden z wielu sposobów na ograniczenie kosztów informatycznych, z jakich korzystają firmy posiadające serwer.