Outsourcing informatyczny – czy warto?

Bez kategorii

Outsourcing informatyczny – czy warto?

W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się o outsourcingu informatycznym. Reakcja rynku nie powinna nikogo jednak dziwić, każde nowe rozwiązanie wiąże się z wieloma wątpliwościami i pytaniami. Jak to wygląda w przypadku outsourcingu informatycznego? Czy warto się na niego zdecydować? Podpowiadamy!

Czym jest outsourcing informatyczny?

Zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na to, czy warto wziąć pod uwagę outsourcing, może spróbujmy określić, czym on właściwie jest. Co kryje się za jego pojęciem? Outsourcing IT Rokietnica to nic innego jak oddelegowanie przez przedsiębiorstwo do zewnętrznej firmy zadań informatycznych z nią związanych. O jakich zadaniach tutaj mowa? Tak naprawdę o różnych – od tych, które dotyczą samego sprzętu komputerowego w firmie, po wykorzystywane oprogramowania, aplikacje oraz witryny www. Taka firma outsourcingowa może zająć się sprawdzeniem stanu technologii, wprowadzać aktualizacje, moderować bezpieczeństwo danych oraz wiele więcej. Zakres usług wchodzących w skład outsourcingu jest bardzo długi, więc wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb firmy.

Jakie korzyści daje outsourcing IT?

Korzyści wynikających z tego typu współpracy jest bardzo wiele. Przede wszystkim firma otrzymuje dostęp do wykwalifikowanych specjalistów w rozsądnej cenie. Nie musi tworzyć dodatkowych miejsc pracy ani ponosić też z tego tytułu żadnych kosztów (w tym między innymi wypłacać pensji, odprowadzać składek, inwestować w drogi sprzęt, doszkalanie i kursy pracownicze). Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne cele, a takich w żadnej prężnie działającej firmie nie brakuje. Poza tym warto mieć na uwadze, że outsourcing zapewnia efektywną pracę w przedsiębiorstwie, co w dłuższej perspektywie owocuje większymi zarobkami i możliwością dalszego rozwoju firmy. To również szansa na dostęp do innowacyjnych i najlepszych rozwiązań informatycznych, co pozwala być na bieżąco z panującymi trendami i wymaganiami rynkowymi.

Outsourcing IT – warto czy nie?

Na to pytanie powinien już odpowiedzieć sobie każdy przedsiębiorca. Zalety outsourcingu pokazaliśmy i widać, że faktycznie niesie ze sobą wiele dobrego dla firmy. Gdyby to od nas zależało, oczywiście byśmy przekonywali do korzystania z outsourcingu. To świetna okazja, by nie tylko zapewnić firmie bezpieczeństwo i swobodę w działaniu, ale również oszczędzić i wybić się na tle konkurencji. Jednak, czy przedsiębiorcy zaczną z niego chętniej korzystać, to już nie nam oceniać. Nikt nie może narzucać swoich usług.