Odzyskiwanie danych

Bez kategorii

822171_26245287Odzyskiwanie Danych to proces przywracania dostępu do danych zapisanych na dowolnym nośniku lub odtwarzania fizycznego zapisu w celu otrzymania pierwotnej struktury danych. Dzięki specjalistycznemu laboratorium, nasza firma odzyskuje dane ze wszystkich rodzajów nośników, wszystkich systemów operacyjnych niezależnie od rodzaju uszkodzenia nośnika.

 

 

 Istnieją dwa podstawowe rodzaje uszkodzeń powodujące utratę danych:

 

Są to uszkodzenia software’owe (logiczne) i hardware’owe (fizyczne).

Uszkodzenia logiczne (software’owe) są to uszkodzenia polegające na naruszeniu integralności struktury logicznej danych, a nie na samym uszkodzeniu nośników.
Czasami w przypadkach tego typu pomagają domyślne narzędzia, jednak zdarza się, iż problem jest na tyle głęboki, że potrzebna jest ingerencja specjalisty, który pracuje w naszym laboratorium. Usterki logiczne mogą być podyktowane atakami wirusów komputerowych, odstępie w dopływie prądu elektrycznego, gwałtownymi skokami napięcia czy też defektami oprogramowania.

 

Dużo gorszymi, od uszkodzeń logicznych, wypadkami utraty danych są uszkodzenia mechaniczne nośników.

W takich wypadkach uszkodzeniu ulegają przeważnie moduły nośników takie jak głowice, wewnętrzna i zewnętrzna elektronika dysku, silnik, czy same talerze. Profesjonalne Odzyskiwanie Danych w tych wypadkach wymaga zastosowania najświeższych technologii oraz laboratoryjnych warunków pracy specjalistów z naszego laboratorium.

 

Skuteczność odzyskiwania danych wyrażona w średniej biorąc pod uwagę cały świat wynosi 76%.
Czynnikiem warunkującym możliwość utrzymania tak wysokiej sprawności w działaniu jest głównie zatrudnienie najlepszych specjalistów z dziedziny odzyskiwania danych, wykorzystujących swoje umiejętności w profesjonalnych laboratoriach odzyskiwania danych.

 

Sprzęt oraz specjaliści naszej firmy pracujący w laboratorium odzyskiwania danych należą do najlepszych na świecie.

 

Istnieje przypadek, w którym odzyskanie danych jest technicznie niemożliwe. Jest nim całkowite nadpisanie danych, czyli sytuacja, w której na miejsce straconych danych zostaną zapisane inne informacje. Najprostszym sposobem uniknięcia tego typu sytuacji jest wyłączenie komputera, na którym utracono dane i zwrócenie się po bezpłatną poradę do specjalistów z naszej firmy. Takie działanie gwarantuje zachowanie szans na odzyskanie danych.

Jedną z najczęstszych przyczyn utraty danych w Polsce jest błąd człowieka. Z powodu braku informacji jak należy się zachować w momencie utraty danych, tracimy zwykle nasze najważniejsze dane. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku utraty danych jest porada specjalistów.


 

Kilka porad, które pomagają utrzymać dane w należytym porządku:

 • Regularnie twórz kopię bezpieczeństwa ważnych danych najlepiej na płycie CD lub innym trwałym nośniku, nie narażonym na uszkodzenie w przypadku awarii komputera.
 • Ważne dla firmy dane powinny znajdować się na osobnej partycji, na której nie ma niezwiązanego z działalnością oprogramowania – odzyskiwanie danych być może nie będzie konieczne.
 • Regularnie sprawdzaj dysk programem diagnozującym: scandisk, chkdsk lub innym (zależnym od systemu operacyjnego) oraz dokonuj defragmentacji dysku twardego.
 • Zadbaj o to, by Twój dysk był odpowiednio chłodzony – badania dowodzą, że podniesienie temperatury dysku twardego o 1 stopień zwiększa prawdopodobieństwo awarii o 3% i zwiększa prawdopodobieństwo skorzystania z usługi odzyskiwanie danych.

Utraciłem ważne dane – co dalej?

 • W przypadku utraty ważnych informacji NIE wolno dokonywać operacji zapisu (np.: instalacja dodatkowego oprogramowania, defragmentacja dysku twardego) jakichkolwiek plików na feralnym nośniku.
 • W żadnym wypadku nie należy samodzielnie otwierać napędów.
 • Nie należy stosować oprogramowania typu scandisk, NDD czy chkdsk, gdyż przez to uczynić odzyskiwanie danych trudniejszym, a co się z tym wiąże – droższym.
 • Najlepiej wyłączyć komputer (nie zamykając systemu, lecz przez odcięcie dopływu prądu).
 • Zadzwoń do naszego serwisu.
 • Poinformuj konsultanta o przyczynach awarii.
 • Ustal formę odbioru nośnika.
 • W zależności od potrzeb wypełnij formularz i przyślij go do nas.
 • Dokładnie opisz swoje najważniejsze dane.
 • W przypadku wysyłki dysku zabezpiecz dobrze przesyłkę z nośnikiem.
 • Poczekaj na wyniki analizy.
 • Po jej zakończeniu skontaktujemy się z Tobą lub wyznaczoną osobą.
 • Po otrzymaniu wyników analizy możesz wyrazić zgodę na odzyskiwanie danych w zaproponowanej cenie.
 • Poinformuj konsultanta o sposobie archiwizacji oraz dostarczenia danych.

Odzyskiwanie danych – ile to kosztuje?

Koszt odzyskiwania danych z nośników komputerowych:

 • Przyjęcie i analiza dysku uszkodzonego logicznie: Bezpłatnie
 • Przyjęcie i analiza dysku uszkodzonego mechanicznie: Bezpłatnie
 • Naprawa dysku uszkodzonego mechanicznie: Indywidualnie po przeprowadzeniu analizy
 • Odzyskiwanie danych z nośnika: Indywidualnie po przeprowadzeniu analizy

Dlaczego analiza jest konieczna?

Każdy przypadek, w którym konieczne jest odzyskiwanie utraconych danych jest przypadkiem indywidualnym. Przed rozpoczęciem odzysku danych konieczne jest określenie stopnia uszkodzenia struktury danych oraz wybór optymalnej metody przywrócenia stanu pierwotnego. Analiza pozwala nie tylko określić rozmiar uszkodzenia, ale również cenę i termin odzysku danych.


Czy mogę sam odzyskać swoje dane?

W zasadzie musielibyśmy odpowiedzieć sobie sami na pytania:

 • Czy wystarczy mi wiedzy i umiejętności, żeby odzyskać dane mojego komputera?
 • Czy mam absolutną pewność, że podczas odzyskiwania danych, nie naruszę integralności informacji i nie pogorszę stanu danych?
 • Czy wiedza, którą posiadam na temat budowy nośników danych komputerowych pozwala mi na samodzielne odzyskiwanie danych?
 • Czy posiadam odpowiedni sprzęt, który pozwoli mi na fachowy odzysk danych ?

Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania będą twierdzące to przywrócenie stanu pierwotnego danych nie przysporzy Ci najmniejszego problemu i kontakt z nami nie będzie konieczny. Jeśli natomiast potrzebujesz programu do odzyskiwania danych radzimy skorzystać z dostępnych tutaj. Są bardzo skuteczne, a co ważniejsze darmowe (freeware).

 

Archiwizacja Danych czyli zapobieganie utracie danych

 

Najlepszym rozwiązaniem, które zapobiegnie utracie danych jest archiwizacja danych w bezpiecznym miejscu. Można to oczywiście robić samemu, lecz jeśli potrzebujemy profesjonalnej obsługi naszych archiwów polecamy archiwizację danych online. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii dostawca ustrzeże nas przed utratą najważniejszych dla nas informacji i pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze…