Streamer

Bez kategorii

Co to jest Streamer?

Streamer to urządzenie służące do archiwizacji danych komputerowych na taśmach magnetycznych. Streamery pozwalają na zapisanie na taśmach bardzo dużej ilości informacji (kilkaset gigabajtów) i z uwagi na długi czas dostępu do danych, nie nadają się do korzystania z nich jak z dysków twardych czy napędów optycznych typu CD lub DVD.
Zazwyczaj streamerów używa się do backupów serwerów komputerowych umożliwiających odzyskiwanie danych.

Streamer a odzyskiwanie danych

Innymi słowy streamer to typ pamięci masowej, która ze względu na relatywnie niski koszt przechowywania danych, stosowana jest przy archiwizacji danych na masową skalę (odzyskiwanie utraconych danych z kopii). Dzięki odpowiedniej konfiguracji urządzeń i oprogramowania urządzenia działają bezkonfliktowo z pozostałymi, zainstalowanymi w przedsiębiorstwie, a organizacja pracy przy komputerach nie ulega znaczącym zmianom.

Do najważniejszych zalet instalacji systemów streamerów w przedsiębiorstwie należą:

  • dużo większe zabezpieczenie przed utratą danych firmy niż gwarantują standardowe rozwiązania;
  • wgląd do dokumentów, które w międzyczasie zostały zmodyfikowane (np. usunięto z nich pewne treści, odzyskiwanie danych w czasie);
  • duże pojemności taśm streamerowych, które są w stanie pomieścić wszystkie dane z dysków serwera;
  • praktycznie każdy sieciowy system operacyjny jest przystosowany do pracy ze streamerami.

Taśmy streamerowe są czułe na zmiany wilgotności, temperatury i innych czynników fizycznych, dlatego ważne jest, aby były przechowywane w odpowiednich warunkach.

Streamer – koszty

Ze względu na dość kosztowny system instalacji, wdrożenia i obsługi streamer stosowany jest zazwyczaj w firmach, w których przetwarza się bardzo dużą ilość informacji i koszt ten jest jednak dużo niższy niż przy zastosowaniu standardowych metod (np. większe twarde dyski). W zaawansowanych systemach informatycznych wykorzystuje się zestawy streamerów, zwane macierzami taśm, aby osiągnąć najwyższe bezpieczeństwo zapisu danych w czasie rzeczywistym. Istnieją również urządzenia, tzw. autoloadery które pozwalają na łatwy, automatyczny backup danych (odzyskiwanie danych znacznie ułatwione). Dzięki zastosowanym technologiom autoloadery potrafią zarchiwizować bezobsługowo terabajty danych.