Archiwizacja Danych Online

Bez kategorii

Archiwizacja danych Online

W czasach, gdy wykonujemy tysiące zdjęć, edytujemy setki dokumentów tygodniowo, odbieramy maile ze 100 MB załącznikami archiwizacja staje się równie niezbędna jak internet. Zresztą rozwój internetu wykrystalizował nową usługę – archiwizacja danych online – najczęściej w tzw. chmurze. Dzięki temu, że dane przechowywane są w najnowocześniejszych centrach danych, wykorzystujących zaawansowane metody składowania plików nasze dane są bezpieczniejsze niż te przechowywane w domu.

Do czego potrzebna jest nam chmura ?

Archiwizacja Danych w ChmurzeW najprostszych zastosowaniach możemy użyć chmury do backupu najważniejszych danych.

  • do archiwizacji danych i ustawień telefonów komórkowych i tabletów
  • do backupu danych zgromadzonych na dyskach twardych
  • regularnych kopii zapasowych baz danych

 

 Backup on-line – na czym to polega

Na wstępie wyjaśnijmy może to magiczne pojęcie chmury. wszyscy o niej mówią, ale nie do końca wiadomo co to jest. Mianowicie chmura to najprościej mówiąc połączenie wielu komputerów i nośników danych w jeden wielki SuperKomputer, który dzięki swojej konstrukcji jest odporny na uszkodzenia poszczególnych elementów…

Dzięki temu, że nasze dane są składowane w strukturze rozproszonej zyskujemy poczucie bezpieczeństwa. Ponadto firmy zajmujące się archiwizacją stosują zaawansowane metody archiwizacji, które umożliwiają wykonywanie kopii naszych danych w czasie rzeczywistym na innych, odseparowanych serwerach. Wówczas nawet spalenie całej serwerowni nie powoduje utraty danych. Tę funkcjonalność firmy wykorzystują również oferując nam tzw. niepasjonowanie plików czyli umożliwienie dotarcia do kilku modyfikacji wstecz (zazwyczaj do 10). Wyobraźmy sobie, ze teraz można już bez obaw edytować duże arkusze bez obawy, że gdy się posypie utracimy do nich dostęp….

Podstawowe zalety archiwizacji online to:

  • bezpieczeństwo przechowywanych danych (w przeważającej większości szyfrowana jest transmisja danych ale często również dane umieszczone na serwerach)
  • dostęp z każdego miejsca i urządzenia wyposażonego w internet i odpowiednią aplikację.
  • wersjonowanie plików – jest to funkcja backupu, która umożliwia cofniecie się  do określonej wersji pliku wstecz.