Outsourcing IT usługą na każdą kieszeń
Outsourcing IT cieszy się dużą popularnością wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Wszystko dlatego, że jest uznawany za usługę szytą na każdą kieszeń. Co to oznacza w praktyce? Sprawdzamy!
Outsourcing IT – czym właściwie jest?
Co tak naprawdę kryje się pod usługą outsourcingu IT? Na czym ona polega? IT to skrót określający technologię informacyjną, z kolei outsourcing oznacza zlecenie pewnych zadań firmie zewnętrznej specjalizującej się w pewnej branży. Outsourcing IT zatem oznacza oddelegowanie przez przedsiębiorców zadań informatycznych danej firmy do specjalisty z zewnątrz.
Co składa się na outsourcing IT?
Na outsourcing IT składa się bardzo szeroki zakres usług. Wśród podstawowych usług można liczyć na tworzenie, sprawdzanie oraz rozbudowanie sieci komputerowej w przedsiębiorstwie. Jednak w trosce o sprawny system komputerowy firmy, warto pomyśleć o bardziej zaawansowanych usługach, które specjaliści z branży IT są w stanie zaoferować. Przede wszystkim mowa tutaj o możliwości pełnego zarządzania urządzeniami sieciowymi, moderowaniem sieci komputerowej, tworzeniu i zarządzaniu baz danych, jak również pełnym zabezpieczeniu przed ewentualną ich utratą (np. wskutek awarii, ataków hakerskich, czy ataków oprogramowań szpiegujących). W zakres usług outsourcingu informatycznego może wchodzić również serwisowanie sprzętu komputerowego, czyli regularne sprawdzanie pod kątem sprawności, by nie wystąpiły przerwy w działaniu systemu, które czasami mogą spowodować ogromne utrudnienia w pracy i straty dla przedsiębiorcy. Oczywiście to nie wszystko, co są w stanie zaoferować specjaliści od IT, na outsourcing może składać się również doradztwo i pełna dyspozycyjność w nagłych sytuacjach.
Outsourcing IT jako usługa szyta na miarę
Za największą zaletę outsourcingu podaje się możliwość skupienia na głównej dziedzinie działalności firmy, na jej rozwoju oraz zarabianiu pieniędzy. Jednak wiele osób zapomina, że tak naprawdę outsourcing IT to rozwiązanie szyte na miarę, na każdą kieszeń. Z usług specjalistów mogą korzystać praktycznie wszyscy, niezależnie od tego, czy prowadzą jednoosobową działalność, małą firmę, średniej wielkości przedsiębiorstwo, czy ogromną korporację. Jedyne co trzeba zrobić to wcześniej określić budżet, jaki można przeznaczyć na obsługę działu informatycznego oraz ustalić, które zadania są priorytetowe. Następnie pozostaje wybrać specjalistę i podpisać umowę, by specjalista mógł przejść do realizacji wyznaczonych zadań.