Odzyskiwanie Danych – Poradnik

Bez kategorii

Utrata istotnych informacji to jedno z największych nieszczęść dla użytkownika komputera. Wprawdzie większość utraconych danych można odzyskać dzięki usłudze odzyskiwanie danych, to jednak łatwiej jest zapobiegać katastrofom, stosując się do poniższych zaleceń. Dzięki temu, nawet w przypadku utraty cennych informacji, możliwe będzie odzyskanie plików z feralnego nośnika.


Kilka porad, które pomagają utrzymać dane w należytym porządku:

  • Regularnie twórz kopię bezpieczeństwa ważnych danych najlepiej na płycie CD lub innym trwałym nośniku, nie narażonym na uszkodzenie w przypadku awarii komputera;
  • Ważne dla firmy dane powinny znajdować się na osobnej partycji, na której nie ma niezwiązanego z działalnością oprogramowania, odzyskiwanie danych być może nie będzie konieczne;
  • Regularnie sprawdzaj dysk programem diagnozującym: scandisk, chkdsk lub innym (zależnym od systemu operacyjnego) oraz dokonuj defragmentacji dysku twardego;
  • Zadbaj o to, by Twój dysk był odpowiednio chłodzony – badania dowodzą, że podniesienie temperatury dysku twardego o 1 stopień zwiększa możliwość awarii o 3% a co za tym idzie potrzebę skorzystania z usług profesjonalistów.

 

Najnowsze posty na naszym blogu o odzyskiwaniu danych

Szyfrowanie danych – podstawy
Tak niestety już jest, że nawet we własnym domu czy firmie i przy własnym komputerze nie możemy czuć się bezpieczni. Tym bardziej, gdy mamy internetowe połączenie ze światem i gdy z tego połączenia korzystamy. Nawet stosując wyjątkowo dobre i sprawne systemy zabezpieczeń jesteśmy narażeni na atak
.

http://foto.favore.pl/2011/1/27/2/275367_1296092003053_o.jpgBezpieczeństwo w sieci – ściana przeciwogniowa

Bezpieczeństwo, zwłaszcza w komputerach pracujących w sieci w tym tych z dostępem do sieci zewnętrznej (Internet), odgrywa rolę pierwszorzędną. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez żadnych zabezpieczeń, w takiej sytuacji firmowe i osobiste komputery szybko przestałyby działać.

Sezon na informacje i … odzyskiwanie danych

Z naszych codziennych doświadczeń wynika, że przełom roku (końcówka starego i początek nowego roku) jest sezonem, w którym brak odpowiedniej dbałości o bezpieczeństwo danych skutkuje licznymi interwencjami specjalistów od ich odzysku. Okres ten, to czas wytężonych prac w księgowości i administracji.


Jak zapewnić bezpieczeństwo informacji?

Pomimo, że świadomość potrzeby archiwizacji danych jest wśród użytkowników komputerów bardzo wysoka, to na co dzień tylko mała część stosuje się do wytycznych, opracowanych przez specjalistów od archiwizacji i zabezpieczania danych.

Jest to urządzenie służące do archiwizacji danych komputerowych na taśmach magnetycznych. Streamery pozwalają na zapisanie na taśmach bardzo dużej ilości informacji (kilkaset gigabajtów) na jednej taśmie i z uwagi na długi czas dostępu do plików, nie nadają się do korzystania z nich jak z dysków twardych czy napędów optycznych typu: CD czy DVD. Zazwyczaj streamerów używa się do backup`ów serwerów komputerowych.

Są dziedziny, w których najważniejszym czynnikiem jest zabezpieczenie przed utratą plików. W takich sytuacjach wykorzystujemy technologie, które gromadzą wszystkie informacje w czasie rzeczywistym. Najczęściej stosowane rozwiązanie to macierz dyskowa RAID

Jakich cech oczekujemy od bezpiecznych systemów internetowych? Już obecnie istnieje szereg protokołów i rozwiązań programistycznych zapewniających co najmniej zadowalający poziom bezpieczeństwa niektórych usług Internetowych.

Zainfekowany przez wirusa, podglądany przez konkurencję? Ogrom szkód, jakie zostały wyrządzone przez działania wirusów rozprzestrzeniających się za pomocą Internetu jest niewyobrażalny. Wirusy powodują, że jesteśmy często zmuszenia korzystać z usługi jaką jest odzyskiwanie danych. Aby tego unknąć…


Utraciłem ważne dane (!!!) – co dalej?

  • W przypadku utraty ważnych informacji NIE wolno dokonywać operacji zapisu (np.: instalacja dodatkowego oprogramowania, defragmentacja dysku twardego) jakichkolwiek plików na feralnym nośniku;
  • W żadnym wypadku nie należy samodzielnie otwierać napędów;
  • Nie należy stosować oprogramowania typu scandisk czy chkdsk, gdyż przez to uczynić odzyskiwanie danych trudniejszym, a co się z tym wiąże droższym;
  • Najlepiej wyłączyć komputer (nie zamykając systemu, lecz przez odcięcie dopływu prądu);
  • Zadzwoń do naszego serwisu
  • Poinformuj konsultanta o przyczynach awarii
  • Ustal formę odbioru nośnika
  • W zależności od potrzeb wypełnij formularz i prześlij go do nas
  • Dokładnie opisz swoje najważniejsze dane
  • W przypadku wysyłki dysku zabezpiecz dobrze przesyłkę z nośnikiem
  • Poczekaj na wyniki analizy
  • Po jej zakończeniu skontaktujemy się z Tobą lub wyznaczoną osobą
  • Po otrzymaniu wyników analizy możesz wyrazić zgodę na odzyskiwanie danych w zaproponowanej cenie
  • Poinformuj konsultanta o sposobie archiwizacji oraz dostarczenia danych

Czy mogę sam odzyskać swoje dane?

W zasadzie musielibyśmy odpowiedzieć sobie sami na pytania:

  • Czy wystarczy mi wiedzy i umiejętności, żeby odzyskać dane mojego komputera?
  • Czy mam absolutną pewność, że podczas odzyskiwania danych, nie naruszę integralności informacji i nie pogorszę stanu danych ?
  • Czy wiedza, którą posiadam na temat budowy nośników danych komputerowych pozwala mi na samodzielne odzyskiwanie danych ?
  • Czy posiadam odpowiedni sprzęt, który pozwoli mi na fachowy odzysk danych ?

Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania będą twierdzące to przywrócenie stanu pierwotnego danych nie przysporzy Ci najmniejszego problemu i kontakt z nami nie będzie konieczny.

 

Jeśli natomiast potrzebujesz programu do odzyskiwania danych polecamy skorzystanie z działu Download, w którym znajdziesz bardzo skuteczne, a co ważniejsze darmowe (freeware) aplikacje.