Wirtualizacja Serwerów zmniejsza koszty – nawet w małych firmach
Od kilku lat wirtualizacja serwerów jest chlebem powszednim dla dużych przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorze finansowym. Jednakże polityka większości firm wprowadzających systemy do wirtualizacji pozwala na sprowadzenie tej technologii również pod strzechy małych przedsiębiorców a nawet osób prywatnych.
Brzmi niewiarygodnie ? Poczytajcie…
W czym pomaga wirtualizacja serwerów w małych i mikroprzedsiębiorstwach ?
Ano głównie w cięciu kosztów i centralizacji zarządzania. Oczywiście to ujęcie optymalizacji w jednym zdaniu, ale jeśli zechcemy zagłębić siew szczegóły to uzyskamy szybko odpowiedź na pytanie „dlaczego „.
Po pierwsze w większości firm mamy podział na kilka podstawowych warstw sprzętowych:
- router, firewall
- serwer Active Directory
- serwer plików
- serwer baz danych
- serwer aplikacji
- serwer terminali
Oczywiście rzadko zdarza się tak by każdy z nich pracował na odrębnej fizycznej maszynie (zwłaszcza w mikroprzedsiębiorstwach) lecz instalując sporą ilość oprogramowania na jednym, dwóch komputerów. Takie działanie jest niebezpieczne z kilku powodów:
- zmniejsza bezpieczeństwo
- jest niezgodne z zaleceniami producentów
- jest bardziej narażone na awarie oprogramowania
- awaria systemu oznacza wyłączenie jeśli nie wszystkich to przynajmniej większości usług
W czym więc pomaga wirtualizacja serwerów ? Jakie są jej zalety ?
Bezpieczeństwo Systemów Informatycznych
Głównie w tym, że możemy rozdzielić funkcjonalność systemów operacyjnych wg potrzeb. Nowe licencje MS Windows pozwalają na uruchomienie dwóch wirtualnych maszyn w podstawowej wersji a w wyższych wersjach jest ich wręcz bez liku. Takie rozdzielenie ról systemów pozwala postępować (po pierwsze) zgodnie z wytycznym Microsoft jak również (po drugie) zwiększyć bezpieczeństwo systemów nie tylko przed potencjalnymi atakami lecz również awariami spowodowanymi zbyt dużą ilością aplikacji i zmian w obrębie jednego serwera. Ponadto jeśli jeden z systemów zostanie uszkodzony – pozostałe mogą nadal świadczyć usługi dla użytkowników.
Archiwizacja Danych serwerów i danych użytkowników
Ogromne znaczenie ma również fakt świetnych rozwiązań do archiwizacji danych. Dzięki temu, że nowoczesne programy do archiwizacji danych potrafią wykonywać kopie całego systemu wraz z postępującymi zmianami, możemy w ciągu nawet kilku minut przywrócić pełna funkcjonalność uszkodzonego serwera z praktycznie dowolnego momentu.
Na chwilę obecną nasza firma wdraża oprogramowanie Acronis oraz Veeam, które to doskonale sprawują się jako menedżery archiwizacji danych i kopii zapasowych.
Należy jednakowoż pamiętać, iż automatycznej, wielowątkowej i wielozadaniowej archiwizacji danych z poziomu tego oprogramowania możemy korzystać jedynie w przypadku zakupienia wersji płatnej Vmware ESXi. W wersji darmowej (również do użytku komercyjnego) taki schemat archiwizacji jest ograniczony, co nie oznacza, że niemożliwy ;).
W każdym razie archiwizacja danych przy użyciu mechanizmów Vmware ESXi czy firm zewnętrznych i łatwa, szybka i przyjemna 🙂 Chwalą sobie ją tak administratorzy (mało pracy) jak i użytkownicy i właściciele firm (szybkie przewrócenie danych, wysokie bezpieczeństwo).
Snapshoty i środowiska testowe
Instalacja dużych up-gradów oprogramowania to wielokrotnie zmora administratorów systemów i właścicieli firm. Po wdrożeniu nowych wersji oprogramowania pojawiają się błędy, uszkodzenia baz danych, problemy z systemem operacyjnym i wiele innych problemów, powodujących zwiększenie ilości siwych włosów u adminów, przestojów w pracy a w konsekwencji straty finansowe.
Rozwiązania wirtualizacyjne pozwalają po pierwsze na szybkie i łatwe utworzenie klonu maszyny produkcyjne i bezinwazyjne testy. To tzw. środowiska testowe, gdzie możemy sprawdzać jak zachowają się programy po aktualizacjach. Dzięki takim działaniom unikamy wielu przykrych niespodzianek, które można wyeliminować już podczas podstawowych testów.
SnapShoty czyli zamrożenie systemu (zwany też migawką) w określonym punkcie pozwala na szybki powrót do stanu serwera sprzed wykonania SnapShtoa. Dzięki temu rozwiązaniu można szybko odwrócić błędy przy wykonywaniu tzw. risk tests czyli testów, o których wiemy, że mogą zakończyć się uszkodzeniem oprogramowania, bądź systemu operacyjnego.
Obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej – dzięki konsolidacji użytkujemy minimalną ilość sprzętu, przy maksymalnym wykorzystaniu potencjału mocy obliczeniowej. To prowadzi wprost do obniżenia kosztów zakupu energii elektrycznej. Jedna z polskich firm, która skonsolidowała prawie 300 serwerów przyznała, że zaoszczędziła na tym rocznie około 470 tysięcy złotych. Oczyiście w mniejszych firmach zyski nie są tak spektakularne, jednak istnieją realne możliwości obniżenie kilkuset złotych rocznie.
vCenter – jest to oprogramowanie dostarczane przez VMware do zarządzania kilkoma (lub więcej) serwerami wirtualizacji. vCenter umożliwia scentralizowane zarządzanie wieloma serwerami, monitoring, wykrywanie błędów czy przenoszenie maszyn wirtualnych pomiędzy serwerami bez wpływu na użytkownika końcowego. Przy ostatniej funkcjonalności udalo nam sie kiedyś przenieść użytkownika pomiędzy dwoma serwerami fizycznymi, w trakcie oglądania przez niego filmu. Kiedy skończył, nie zauważył, że był już przeniesiony na inną fizyczna maszynę…