Archiwizacja Danych. Czy istnieje pewna i bezpieczna metoda?

Bez kategorii

Archiwizacja Danych

Przez wiele ostatnich lat panowało przekonanie, że regularne przenoszenie danych na zewnętrzne dyski zapewnia nam bezpieczeństwo w razie awarii.
Niestety. Praktyka w branży odzyskiwania danych mówi zupełnie co innego, poniżej postaramy się wymienić tylko kilka przypadków, w których kopiowanie danych nie przynosi upragnionego rezultatu.
Jednakże powodów, które uniemożliwiają dostęp do kopii zapasowych jest naprawdę wiele…

Kilka powodów braku działania kopii zapasowych danych

  • przechowywanie kopii w tej samej lokalizacji, co dane główne – wielokrotnie otrzymywaliśmy nośniki główne oraz backupowe do odtworzenia po pożarze. Istnieje również możliwość przywłaszczenia mienia razem z danymi.

 

  • przepięcie podczas wykonywania kopii zapasowej – często niszczy oba nośniki

 

  • zapominanie o podłączeniu dysków, brak regularnej kopii z winy użytkownika po kilku tygodniach / miesiącach tego typu działania

 

  • nie wykonywanie sprawdzenia spójności wykonanych backupów – często wydaje nam się, że mamy kopię, niestety kopia nie daje dostępu do danych, ponieważ jest błędna

 

  • atak ransomware, atak hakerski na zdalny pulpit – szyfruje zarówno dane na komputerze / serwerze jak również na dysku backu, ponieważ w większości przypadków poświadczenia są przypisane w systemie na stałe

 

  • Spotkaliśmy się z wieloma przypadkami, gdy kopia była ustawiona wiele lat wcześniej, a w międzyczasie dane zaczęto składować w innej lokalizacji, nie objętej archiwizacją

Jaka archiwizacja danych jest bezpieczna i pewna?

Właściwie są dwie drogi do wykonywania poprawnych kopii zapasowych.
Jedna to bardzo kosztowna, wymagająca specjalistycznego oprogramowania, drogiego sprzętu i sztabu ludzi, mających szeroka wiedzę i doświadczenie w zakresie IT.
Można tez nająć podmiot, która zajmie się obsługą informatyczną firm, stosując tzw Outsourcing IT.
Jednakże tego typu przypadki są zarezerwowane dla większych przedsiębiorstw.
Jak chronić dane małych, często jednoosobowych firm i osób prywatnych?
W takich wypadkach najlepiej odnajduje się właśnie archiwizacja danych czyli backup plikowy w chmurze.
Wystarczy zainstalować mały programik, który będzie monitorował zadane mu zakresy katalogów i wysyłał przez łącze internetowe wszystkie zmienione pliki do bezpiecznej chmury.
Programy te, potrafią również przechowywać wersje danych plików, co pozwala niejako cofnąć siew czasie i przywrócić poprzednio edytowana zawartość.
Szybkie łatwe i tanie, ponieważ przestrzeń bez limitu przesłanych danych kosztuje tyle co dobry dysk.