Archiwizacja Danych
Archiwizacja danych to proces, w którym wykonuje się kopie danych w pamięci masowej po to aby móc je magazynować długoterminowo. Archiwizacji podlegają dane, które tworzy i przechowuje użytkownik danego komputera, pliki, które tworzą bazy danych, dane zapisywane na partycjach oraz oczywiście dane z całego dysku twardego.
Po internecie krąży sentencja: Ludzie dzielą się na tych, którzy wykonują backup i tych, którzy będą go robić.
Jest to nawiązanie do ważnej kwestii – każdy nośnik kiedyś się zepsuje, dlatego regularna kopia zapasowa czy archiwizacja danych chroni nas przed korzystaniem z kosztownego odzyskiwania danych.
Jak często archiwizować dane?
Archiwizację danych poleca się wykonywać w regularnych odstępach czasu, które uzależnione są od tego jak ważne są archiwizowane dane. Dane przed archiwizacją poddaje się kompresji, ponieważ pliki i foldery nieskompresowane mogą zajmować zbyt wiele miejsca. Kiedy archiwizacja jest częsta, zazwyczaj zapisywane są tylko te dane, które zostały zmienione od czasu poprzedniej archiwizacji, nazywa się to przyrostową archiwizacją danych. Istnieją aplikacje, które ułatwiają archiwizację danych oraz ich odtworzenie w późniejszym czasie.
Specyfika archiwizacji danych
Sposób i rodzaj archiwizowania danych określa użytkownik, ponieważ jest on uzależniony od jego potrzeb, kosztów jakie jest w stanie ponieść oraz tego jaki posiada system operacyjny. Ważny jest też wymagany czas potrzebny do odtworzenia zarchiwizowanych danych, jednak im mniej skomplikowana jest archiwizacja danych tym szybciej można te dane odtworzyć. Dane, które zostały skompresowane albo podzielone na archiwa przyrostowe mogą wydłużać proces odtwarzania, ale też zajmują zdecydowanie mniej miejsca na nośniku co w konsekwencji oznacza, że są o wiele mniej kosztowne. Jeżeli archiwizujemy dane, na których szybkim odtworzeniu nie zależy nam bardzo bardzo, nośniki, które zawierają archiwum danych można magazynować w innym mijscu, niż te z danymi oryginalnymi.
Rodzaje archiwizacji danych
Dostępne jest pięć rodzai archiwizacji, czyli: archiwizacja na innym dysku w tym samym komputerze, archiwizacja na nośnikach wymiennych, archiwizacja na taśmie magnetycznej, archiwizacja na inny komputer i archiwizacja on-line. Archiwizacja jest niezwykle przydatna w procesie, ponieważ gdy dobrze zarchiwizujemy swoje dane będziemy mieć z głowy odzyskiwanie danych w momencie, gdy je utracimy.
Jaka jest różnica między archiwizacją a backupem?
W Polsce archiwizacja danych i backup często używane są jako zamienniki, ale w języku angielskim data archiving i backup to dwie różne czynności. Backup to tworzenie kopii bezpieczeństwa danych po to aby mieć możliwość odtworzenia ich w momencie utraty lub uszkodzenia.
Data Archiving
Data archiving to warstwowanie danych, czyli podzielenie ich na dane, które są aktywne, nieaktywne i referencyjne oraz zapisanie ich w odpowiednich obszarach. Dostępność tych danych będzie różna, bo np. dane transakcyjne będą miały krótki czas dostępu, a dane historyczne długi, co widać w momencie kiedy archiwizujemy dane np. jakiejś działalności gospodarczej.
Archiwizacja Danych Online
Ostatnio bardzo popularną usługą staje się archiwizacja danych w chmurze – tzw. backup online. Polega ona na tym, że zakupujemy u dostawcy usługi określoną przestrzeń i możemy ją wykorzystywać do przechowywania danych w sposób wysoce bezpieczny i wygodny – więcej w tym temacie przeczytacie w artykule: Archiwizacja Danych Online – ma ona wiele zalet i warto się zapoznać z nowoczesnymi metodami archiwizacji.