Wirtualizacja Serwerów

Bez kategorii

Na czym polega Wirtualizacja ?

 

Wirtualizacja Konsolidacja SerwerówW najprostszym wydaniu jest to instalacja więcej niż jednego serwera na jednej fizycznej maszynie.

Oznacza to w praktyce, że na jednym komputerze pełniącym rolę serwera możemy zainstalować  kilka maszyn wirtualnych, spełniających różne role.

i tak powyżej przedstawiamy typowy układ dla organizacji małych i średnich przedsiębiorstw (pomiędzy 15 – 150 stanowisk):

– Serwer Windows 2008 R2 pełniący rolę Active Directory

– Serwer Windows 2008 R2 pełniący rolę serwera Terminali

– Serwer Windows 2008 R2 pełniący rolę serwera aplikacji

– Serwer Linux pełniący rolę bramy internetowej, firewalla, serwera VPN

Po co mi wirtualizacja – co dzięki niej zyskuję ?

Głównym atutem wirtualizacji jest magiczne hasło „konsolidacja”. Co ono oznacza? W uproszczeniu możemy przedstawić sytuację w następujący sposób – rzadko kiedy wykorzystujemy w serwerach 100% jego mocy, 100% dysków czy 100% pamięci. Ta część, która zostaje jest marnowana, ponieważ nie przekażemy np. 70% procesora z bramy linuks na serwer SQL, który akurat tej mocy potrzebuje. Dzięki wirtualizacji możemy praktycznie dowolnie dzielić zasoby, współdzielić je pomiędzy maszynami wirtualnymi (systemami operacyjnymi) dzieki czemu zyskujemy:

– oszczędność miejsca (potrzebujemy mniej przestrzeni)

– oszczędność energii (wykorzystujemy tyle prądu ile zużywamy, bez nadmiarów)

– oszczędność sprzętu (kupujemy mniej serwerów)

– lepsza archiwizacja danych i ich odtworzenie (dzięki centralnemu umiejscowieniu danych)

Hasłowo zalety wirtualizacji systemów operacyjnych to:

  • konsolidacja czyli oszczędność miejsca i finansów na zakup wielu odrębnych komputerów, monitorów oraz urządzeń peryferyjnych
  • ciągłość biznesowa – dzięki środowiskom zwirtualizowanym mamy większe możliwości zapobiegania przestojom i awariom systemu informatycznego
  • Zarządzanie zasobami – dzięki nowatorskiemu podejściu systemy operacyjne możemy traktować jak pliki – przenosząc je, kopiując czy też archiwizując na zewnętrznych zasobach. Ogromnie zwiększa to komfort jaki bezpieczeństwo pracy.
  • Środowisko testowe – dzięki możliwości równoległej pracy wielu niezależnych systemów możemy bez obaw o środowisko produkcyjne, przeprowadzać próby, symulacje testy i instalacje nowych aplikacji
  • Przywracanie po awarii – w razie awarii systemu operacyjnego czy nawet sprzętu można stosunkowo szybko i łatwo przywrócić cały system lub jego cześć do pracy.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule poświęconym wirtualizacji w małych firmach